عملکرد

نوار تیپ شامل یک لوله نواری با قطره چکان سرخود می باشد که به سادگی و به سرعت نصب شده و از کارآیی بالایی برخوردار است. این لوله به گونه ای طراحی شده است که دارای یک مجرای اصلی عبور آب بوده (1) و سپس آب وارد روزنه های ورودی  (2) می شود که در فواصل معین روی خط تعبیه شده اند . در ادامه آب به داخل کانال زیگزاگ کناری (3) برای پایین آوردن فشار آب خروجی هدایت می شود. بدین ترتیب ، هر قطره چکان دارای یک فیلتر و یک مجرای پایین آورنده فشار است که بطور مستقل عمل کرده و در یک محدوده مشخص فشار ، دبی خروجی آن ثابت می باشد.

 در ساخت نوار تیپ ، ترکیبی از مواد پلاستیکی بکار گرفته می شود که در مقابل نور فرابنفش اشعه خورشید ، تغییر دما ، پوسیدگی و همچنین مواد شیمیایی و سموم دفع آفات نباتی مقاوم می باشد. نوار تیپ ها انعطاف پذیری بالایی دارند و براحتی جمع و قرقره می شوند. نوارها بین ردیف محصولات قرار می گیرند و برای محافظت از باد توسط گیره هایی به زمین محکم وصل می گردند. همچنین چند متر ابتدایی و انتهایی نوارها در زیر خاک مدفون می گردد . 

مزایــای نــوار تیپ آبیـــاری قطــره ای

مزایا

• قابليت اتصال آسان
• سبک بودن و حمل راحت .
• بدون آنکه نیاز به تسطیح زیاد زمین باشد ،می شود نوار آبیاری قطره ای را در مزارع وسیع حتی به صورت مکانیزه و همزمان با کشت بذر (بوسیله تراکتور ) نصب نمود.
• این نوارها با فشار بسیار پایین نیز کارآیی دارد و می تواند بصورت ثقلی ( بدون استفاده از پمپ ) آب را به پای گیاه رساند .
• در مقایسه با سیستم کلاسیک آبیاری قطره ای ( با لوله 16 میلیمتری و نصب قطره چکان ) نصب نوار تیپ راحت تر و سریع تر بوده و نیازی به تکنسین فنی ندارد .
• راندمان آبیاری در این روش تا 95% قابل ارتقاء است .
•  در  آبیاری قطره ای نسبت به روش های دیگر آبیاری ، رطوبت کمتری در سطح مزرعه وجود دارد لذا از ایجاد قارچ و باکتری های مضر به میزان زیادی جلوگیری می شود .
• از طریق این نوارها می شود کودهای شیمیایی ، مواد غذایی محلول و حتی سموم را مستقیما به ریشه گیاه رساند و در مصرف آن ها نیز حداکثر صرفه جویی را اعمال کرد. چون دوره آبیاری در این سیستم کوتاه است در نتیجه استفاده از آب های شور مشکلی را برای گیاه ایجاد نمی کند.
• این سیستم با اکثر کشت ها از قبیل : گیاهان صنعتی ، جالیزی ، صیفی جات ، سبزیجات، غلات ، میوه ، مرکبات ، تاکستان ، چای ، جنگل کاری ، کشت های گلخانه ای و فضای سبز سازگاری دارد .
• نوار تیپ ها را می توان در پایان هر فصل کشت با استفاده از دستگاه جمع کن مخصوص ، جمع آوری و برای فصل کشت بعدی نگهداری نمود لذا تداخلی با عملیات شخم و دیسک و کاشت زمین ایجاد نمی کند .
• علاوه بر مزیت های فوق می توان به رشد یکنواخت و رسیدن و افزایش کیفیت محصول ، کاهش روان آب وسله ، کاهش نمک و گل شدن خاک ، کنترل رطوبت عمومی مزرعه و … اشاره کرد .

مشخصات فنی نوار تیپ آبیاری قطره ای ارجان پلاست

ضخامت

175 میکرون

فاصله قطره چکان ها

20 سانتیمتر

آبدهی هر قطره چکان در فشار 0.6 بار

2.5 لیتر در ساعت

آبدهی هر قطره چکان در فشار 1 بار

3 لیتر در ساعت

قطر داخلی نوار

16.1 میلیمتر

درجه یکنواختی

1

مدت استفاده

یکبار مصرف (یک فصل زراعی)

عملکرد

تنظیم قابل کنترل

فشار گارانتی

0.6 تا 1 بار

طول نوار در هر رول

1000 متر

نوع مصرف

آبیاری قطره ای

طول پیشنهادی پهن نمودن نوار در زمین هموار

100 متر

ضریب یکنواختی آب در قطره چکان ها

90 درصد

آبدهی هر متر نوار در یک ساعت

12.5 لیتر

طبقه بندی قطره چکانها

خوب


با استفاده از لینک زیر میتوانید تست نوار آبیاری قطره ای شرکت ارجان پلاست روناک، با برند ارجان پلاست را مشاهده کنید.

تست آبدهی نوار تیپ های ارجان پلاست ( فیلم )


 

ــــــــــــــــــــــــــــــــ تدوین؛ توسط واحد تحقیق و توسعه شرکت ارجان پلاست روناک ـــــــــــــــــــــــــــ

از اینکه ما را دنبال و معرفی می کنید متشکریم
همراهی شما باعث افتخار ماست.

ما را در سایر رسانه ها دنبال کنید.

اینستاگرام
واتس آپ
آپارات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *