آیا می دانید سیاهی نوار آبیاری قطره ای از کجاست؟

 

 

خواص ماورای بنفش مستربچ مشکی

از مزایای مستربچ مشکی می توان به ایجاد خواص آنتی یو وی در نوار تیپ ها اشاره نمود که همین امر موجب جلوگیری از پوسیدگی و افزایش طول عمر محصول نهایی می گردد. یکی از عوامل محیط‌‌‌‌ های مهاجم برای پلیمر‌‌‌‌ها اشعه ماورای بنفش است. قرار گرفتن پلاستیک ها نظیر قطعات خودرو، لوله‌‌‌‌های پلی اتیلن  و نوار آبیاری قطره ای در برابر این اشعه می تواند آسیب های جدی ای به این قطعات وارد کند. این گونه محصولات بخصوص زمانی که در حضور اکسیژن و ازون برای مدت طولانی در معرض نور فرابنفش قرار می گیرند،  با گذشت زمان و تخریب هایی شیمیایی خواص مکانیکی آن ها افت می کند و سرویس دهی آن ها کاهش می‌یابد. لذا باید اقدامی صورت گیرد که مقاومت این گونه از مواد پلاستیکی در برابر اشعه ماورای بنفش بالا برود.

 

نقش مستربچ مشکی در نوار آبیاری قطره ای

 

دوده و آنتی یووی موجود در مستربچ مشکی نقش مقاومت کننده و ضد فرابنفش را ایفا می‌کند به همین دلیل است که در این گونه محصولات از رنگ مشکی به جای رنگ‌‌‌‌های دیگر استفاده می‌کنند. قاعده کار به این صورت است که پیگمنت ها نور فرابنفش را جذب خود کرده و مانع از نفوذ آن به توده پلاستیک و زنجیره پلیمری می‌شود در این بین دوده بهترین گزینه است حدود دو الی سه کیلو گرم مستربچ در صد کیلوگرم محصول می‌تواند مقاومت در برابر اشعه فرابنفش را  پانزده برابر می‌کند به همین دلیل در بعضی از محصولات استفاده از مستربچ مشکی اجباری است.  لاستیک ها و لوله ها و نوار آبیاری قطره ای نمونه بارز این محصولات هستند.

 

 


مشخصات فنی نوار آبیاری قطره ای شرکت ارجان پلاست روناک


 

 

خواص دیگر 

همچنین رنگ مشکی ایجاد شده توسط مستربچ ، موجب جلوگیری از رشد جلبک و رسوبات در داخل نوار آبیاری قطره ای و موجب جلوگیری از آلوده شدن آب می شود ، هر اندازه مرغوبیت دوده استفاده شده در این نوع از مستربچ ها بالا تر باشد کیفیت و کارآیی آن نیز بیشتر می شود.

مقاومت شیمیایی و مکانیکی نیز می‌تواند با حضور مستربچ مشکی بسیار افزایش یابد.

 

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ تدوین؛ توسط واحد تحقیق و توسعه شرکت ارجان پلاست روناک________________________

 

از اینکه ما را دنبال و معرفی می کنید متشکریم
همراهی شما باعث افتخار ماست.

 

ما را در سایر رسانه ها دنبال کنید.

اینستاگرام
واتس آپ
آپارات

 

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *