لزوم بهینه سازی مصرف آب

 

چالش های اساسی پیشروی بخش کشاورزی

بخش کشاورزی به عنوان یکی از ارکان اصلی اقتصاد کشور طی یک دهه  اخیر از رشد اقتصادی مثبت برخوردار بوده است، اما علی رغم حرکت رو به جلو این بخش، هنوز چالش‌های اساسی بخصوص در بحث آب، پیشروی مدیران و فعالان آن قرار دارد.

ایران با برداشت 86 میلیارد متر مکعب آب در سال ، بالاترین حجم برداشت  برای مصارف کشاورزی را نسبت به ارزش صادرات کشاورزی اش در جهان دارد. این در حالی است که برزیل به عنوان چهارمین صادرکننده بزرگ محصولات کشاورزی جهان تنها 39 میلیارد متر مکعب  در سال مصرف می کند.

حجم صادرات کشاورزی برزیل 55 میلیارد دلار و حجم صادرات محصولات ایران تنها 6 میلیارد دلار!!! این یعنی ایران 2 برابر برزیل آب مصرف می کند، اما صادرات کشاورزی اش یک نهم برزیل هم نیست!

آمریکا برترین صادرکننده محصولات کشاورزی جهان است که سالانه 176 میلیارد دلار صادرات کشاورزی دارد. این یعنی آمریکا تقریبا 2 برابر ایران آب مصرف می کند ، اما 30 برابر ایران ارزش صادرات محصولات کشاورزی اش است !

 

 


مشخصات فنی نوار آبیاری قطره ای شرکت ارجان پلاست روناک


 

 

لزوم بهینه سازی مصرف آب

به سادگی می‌توان نتیجه گرفت کشاورزی در ایران شرایط بحران آبی را هم سپری کرده و متولیان امر بایستی در زمینه مدیریت بهینه آب و خاک اقدام سریع،حمایتی و تشویقی داشته باشند.

همانطور که از اخبار هم مطلع شدیم درخصوص آب های سطحی نیز تا به الان 58 درصد مخازن سدی کشور خالی است و این نوسان از برخی استان ها نظیر اصفهان با 18درصد ذخیره آبی سدی گزارش گردیده.

و این نوید یک سال آبی سخت را در پیش رو دارد و امید به بارش نزولات جوی ماه های باقیمانده بارشی فصل بهار.
در همین راستا کشاورزان هم برای بقای غذایی کشور از هیچ تلاشی در جهت بهینه سازی فرایندهای آب و آبیاری دریغ نکنند تا ان شالله بتوانیم کشاورزی پایدار را شاهد باشیم.
این مهم عزم همگانی رو مطالبه دارد.
باهم و برای هم
جهت صیانت از ذخایر آبی ناچیز و ارزشمند باقیمانده

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ تدوین توسط گروه تحقیق و توسعه شرکت ارجان پلاست روناک________________________

 

از اینکه ما را دنبال و معرفی می کنید متشکریم
همراهی شما باعث افتخار ماست.

 

ما را در سایر رسانه ها دنبال کنید.

اینستاگرام
واتس آپ
آپارات

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *