آبیاری قطره ای ثقلی

 

یکی از بهترین انواع آبیاری قطره ای نوع ثقلی یا گرانشی آن است که توسط سازمان خواربار ملل متحد یا همان فائو به عنوان یک روش ارزان و ساده آبیاری توصیه شده‌است.

 

آبیاری قطره ای ثقلی - ارجان پلاست روناک

در این روش از پمپ استفاده نشده و مخزن آب در ارتفاع قرار داده می‌شود و فشار لازم برای جریان آب درون لوله‌ها از این  مخزن آب که در ارتفاع بالاتری است تأمین می‌شود. بد نیست بدانید که هر 10 متر اختلاف ارتفاع می تواند به اندازه ی 1 بار در فشار شما تاثیر گذار باشد.

این روش یکی از کم هزینه‌ترین و بهترین روش‌های آبیاری قطره ای است و مزایای بسیاری همچون سرمایه‌گذاری کمتر و کاهش احتمال گرفتگی قطره‌چکان دارد.

آبیاری ثقلی برای باغ‌ها و زمین‌های کوچک بسیار مناسب است و عملکرد و صرفهٔ اقتصادی خوبی دارد اما استفاده از آن در زمین‌های وسیع به علت عدم یکنواختی جریان آب توصیه نمی‌شود.

 

 


مشخصات فنی نوار آبیاری قطره ای شرکت ارجان پلاست روناک


 

 

مزایای آبیاری قطره ای بدون پمپ

عدم گرفتگی قطره چکان ها: با توجه به مطالب بالا غالبا به دلیل استفاده از نوع خاصی قطره چکان با روزنه های بزرگ مشکل گرفتگی وجود ندارد.

سهولت استفاده در زمین های کوچک: میدانیم هزینه های ایستگاه و پمپاژ و کنترل مرکزی آبیاری قطره ای اغلب برای زمین های کوچک تر از ۴تا۵ هکتار مقرون به صرفه نیست که در این شرایط به دلیل حذف پمپ و هزینه تامین انرژی کاملا مقرون به صرفه است .

مقرون به صرفه بودن: یکی از دلایل مقرون به صرفه بودن را در مورد قبل ذکر کردیم، دلیل دیگر این است که این سیستم چون با فشار خیلی کم کار میکند میتوان در آن از لوله و اتصالات با  PN پایین‌تر و در نتیجه  ضخامت و هزینه کمتر استفاده کرد.

بهبود عملکرد: در یک زمین کوچک در مقایسه با آبیاری سنتی بخاطر استفاده تدریجی و یکنواخت آب کیفیت و کمیت محصول بالا میرود.

تحمل نسبت شوری: میدانیم آبیاری قطره ای به دلیل این که همواره غلظت نمک اطراف ریشه را در حد قابل قبول نگه میدارد خیلی بهتر از آبیاری سنتی است و آبیاری قطره ای ثقلی نیز این مزیت را دارد.

 

آبیاری قطره ای ثقلی - ارجان پلاست روناک

معایب آبیاری قطره ای ثقلی

  1. یکنواختی در این روش در مقایسه با روش های آبیاری قطره ای معمول پایین تر است. به ویژه در زمین هایی که مسطح نشده اند یا شیب مناسبی ندارند. زیرا به شدت تحت تاثیر شیب و ناهمواری قرار میگیرد.
  2. این روش بیشتر مناسب زمین های کوچک است و در مورد زمین های با وسعت زیاد قابل توصیه نیست.

 

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ تدوین؛ توسط واحد تحقیق و توسعه شرکت ارجان پلاست روناک________________________

 

از اینکه ما را دنبال و معرفی می کنید متشکریم
همراهی شما باعث افتخار ماست.

 

 

 

ما را در سایر رسانه ها دنبال کنید.

اینستاگرام
واتس آپ
آپارات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *